Benefit czy pieniądz – co ważniejsze dla pracownika?

Współczesny rynek pracy charakteryzuje się dużą dynamiką zmian. Idą za tym – coraz bardziej widoczne – korzyści, jakie firmy mogą zaoferować kandydatom oraz pracownikom. Dla wielu to właśnie te korzyści są kluczowe, dla innych nadal pieniądz jest głównym wyznacznikiem przy wyborze oferty pracy. Dlatego już nie dziwi nas fakt, że wiele z dzisiejszych najlepszych firm oferuje niesamowite korzyści i przyciąga tym wykwalifikowanych specjalistów, dbając nie tylko o finansowy aspekt, ale także o sferę innych potrzeb. Jak bowiem wiemy, potrzeby są uzależnione od wielu czynników: stylu życia, zainteresowań, wieku oraz statusu społecznego.

Najważniejsze jest to, że ludzie KOCHAJĄ korzyści. A statystyki są po to, aby to udowodnić. Niedawne badania przeprowadzone przez Glassdoor sugerują, że 80% pasywnych kandydatów wolałoby pakiet świadczeń niż więcej pieniędzy. To bardzo interesujący wynik, bo pokazuje nam, jak bardzo benefit staje się czynnikiem wartościowym i w jak szybki sposób nabiera zupełnie innej formy korzyści. W Polsce jednak, jak wskazują wyniki badań Pracuj.pl, pracujący Polacy najwyżej cenią sobie odpowiednie wynagrodzenie – jest ono wskazywane jako czynnik decydujący przy wyborze nowego miejsca pracy. Jednakże ta tendencja się zmienia. Podczas szukania talentów polskie firmy proponują pracownikom najróżniejsze formy benefitów.

 
Elastyczne godziny pracy

Dawno, dawno temu pracodawcy śmialiby się, gdybyś poprosił o elastyczne godziny pracy. Czasy się zmieniły, ale mimo to nadal są na rynku takie firmy, które nie wierzą w oferowanie pracownikom bądź kandydatom takiej formy korzyści. Istnieje jednak argument dowodzący, że w ostatecznym rozrachunku elastyczne godziny zwiększą twoją efektywność. W ostatnich latach nastąpił wzrost znaczenia kultury firmy oraz zapewnienia zrównoważonego i przyjaznego środowiska pracy. W wielu przypadkach pomagają w tym elastyczne godziny pracy!

Praca zdalna jest bez wątpienia najpopularniejszym benefitem proponowanym pracującym rodzicom (i nie tylko). Jak pokazują dane HRK, taką formę pracy oferuje 65% polskich pracodawców.
Elastyczne godziny pracy są zapewniane przez pracodawców celem poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pracownika. Godziny pracy 9-17 nie wszystkim bowiem odpowiadają. Obecnie wielu pracowników bierze udział w kursach szkoleniowych, próbując podwyższyć swoje umiejętności. To samo dotyczy osób, które mają obowiązki rodzinne. Elastyczne godziny pracy mogą również poprawić wskaźniki retencji w firmie, co jest motywatorem dla każdego, kto chce utrzymać swoich najlepszych pracowników.

Szkolenia

W związku z ciągłymi, dynamicznymi zmianami na rynku pracy ważne jest nieustanne uczenie się oraz podnoszenie swoich kompetencji i kwalifikacji. Znalezienie i zatrzymanie dobrego pracownika w dzisiejszym świecie to wyzwanie dla firm. Technologia postępuje, co wiąże się z koniecznością nieustannych szkoleń. Dlatego też coraz więcej pracodawców zapewnia pomoc szkoleniową. Dla części pracowników jest to jednak niewystarczające.

Firma Walmart pojawiła się ostatnio na pierwszych stronach gazet. Zaproponowała pracownikom za 1 dolar dziennie, współpracę z Guild Education, dzięki której pracownik może się rozwijać i dokształcać. Jest to doskonały przykład firmy, która chce inwestować w swoich pracowników. Taka inwestycja daje wiele możliwości i ciekawych perspektyw zarówno pracownikom Walmart, jak i samej firmie. Według badań 65% pracodawców w Polsce oferuje pracownikom różne formy rozwoju i szkoleń. Mogą być częściowo bądź całkowicie opłacane przez pracodawcę. Co ważne, niektóre z  nich odbywają się w firmie, co podnosi ich atrakcyjność – oszczędzamy w ten sposób czas i pieniądze.

 

Praca zdalna

Ubiegając się o nową pracę na dzisiejszym rynku, coraz więcej firm oferuje pracę zdalną jako jeden z atutów. Dzięki poprawie połączeń WiFi wielu pracowników ma możliwość pracy z domu. Nie oznacza to, że praca zdalna ogranicza się do pracy z domu. Pracować zdalnie można w kawiarni za rogiem, w pociągu w trakcie podróży czy w parku.

Według ankiety FlexJobs z 2015 roku 85% kandydatów wolałoby opcję telepracy w pełnym wymiarze czasu, natomiast 54% wolałoby elastyczny harmonogram. Wyniki badań firm takich jak Best Buy, British Telecom, Dow Chemical pokazują, że 35%- 40% pracowników pracujących zdalnie jest bardziej produktywnych. Według badań Pracuj.pl 32% polskich pracowników zdecydowanie chciałoby mieć opcje pracy zdalnej, a 38% badanych uważa że ta forma benefitu jest porządana.

Jak widać, opisywany benefit zyskuje na coraz większej popularności i niesie ze sobą wiele korzyści.

 

Premie i dofinansowania

Pracodawcy prześcigają się w pomysłach przyciągnięcia pasywnych kandydatów różnorodnymi benefitami. Premia to motywacja dla pracownika, ale także forma docenienia i wyróżnienia. Z badań wynika, że w Polsce najbardziej popularną formą jest premia uznaniowa (34%) oraz ta uzależniona od wyników (31%). Premie mogą być wypłacane w różnych formach, takich jak np. darmowe obiady czy przedszkola. Firma Google do wielu oferowanych już pracownikom benefitów dołączyła wewnętrzne przedszkole oraz siłownię – oczywiście za darmo :) W Grouponie do dyspozycji pracowników są darmowy lunch i napoje. Często firmy dofinansowują pracownikom pakiety medyczne, socjalne czy kulturalne.

To tylko kilka przykładów tego, w jaki sposób pracownik może być nagradzany. Jednak już one pozwalają nam zrozumieć, jak bardzo pozytywny może stać się aspekt posiadania różnorodnych benefitów, które pozwalają pracownikom i pracodawcom stworzyć optymalne warunki pracy. Wszystko po to, aby praca była nie tylko obowiązkiem, ale również stawała się przyjemnością i częścią życia.

 

 

Error message here!

Ukryj Error message here!

Zapomniałeś hasła?

Zapomniałeś hasła? Podaj twój adres e-mail, a wyślemy Ci na niego informacje dotyczące resetowania hasła.

Error message here!

Wróć do logowania!

Close